Blodapelsinkaka "upside down"

Blodapelsinkaka 'upside down' är säsongens vackraste dessert, med glansiga blodapelsiner på toppen. Smaksatt med mild olivolja och mandel blir kakan extra saftig och får en fint balanserad beska av oljan. Servera gärna med lättvispad grädde eller crème fraiche.
Ett recept från:
Buffé nr 1, 2025

Ingredienser
12 bitar
olivolja till pensling av formen
5–7 blodapelsiner (à ca 150 g)
3 dl strösocker
3 ägg (rumstempererade)
2 dl mild olivolja
3 dl mandelmjöl (3 dl motsvarar ca 150 g)
1 1/2 dl vetemjöl (1 1/2 dl motsvarar ca 90 g)
2 tsk bakpulver
2 tsk vaniljsocker
1/2 tsk salt
Garnering
1 msk apelsin- eller aprikosmarmelad
1/2 msk varmt vatten
Till servering
lättvispad grädde, grekisk yoghurt, vispad crème fraiche eller se tips
Gör så här
00:05:00
01:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per bit
Energi1610 KJ / 385 kCal
Fett23 g
Salt1.4 g
Kolhydrater38 g
Protein6 g
Kommentarer
Hade som andra lite problem med baktiden, behövde låta den stå i ugnen 25 minuter över den angivna tiden. Lite knixigt i vissa moment, blodapelsiner är ofta väldigt mjuka och svåra att både zesta och skära tunt. Hade gärna också sett att alla apelsin moment var i ett steg i receptet. Resultatet blev underbart, väldigt saftig och eleganta smaker. Känns som man skulle kunna riffa på den efter tycke och smak, som att lägga till kardemumma eller amaretto.
Agnes
2025-03-07Jag hade mango och frysta hallon istället för apelsin och tog genomgående vetemjöl. Blev kanon med prick en timme i ugnen
Elisabeth
2025-03-02Underbar kaka! Konsistensen ljuvlig. Jag bytte ut mandelmjöl mot jordmandelmjöl.
Elisabet
2025-02-13