Ribollita med vita bönor

Laga ribollita, en rustik italiensk soppa med kål, bönor och bröd. Basen utgörs av lök, selleri och tomat som blir en mustig buljong. Soppan gratineras i ugn med grova brödkrutonger och toppas med smakrik parmesan vid servering.
Ett recept från:
Buffé nr 2, 2020

Ingredienser
4 portioner
1 gul lök
3 vitlöksklyftor
300 g morötter
3 selleristjälkar
100 g svartkål
2 burkar kokta cannellinibönor (à 380 g)
ca 100 g ljust surdegsbröd (100 g motsvarar ca 2 - 3 skivor bröd)
olivolja
1 burk hela tomater (à 400 g)
6 dl vatten
1 kantbit från parmesan
1/2 tsk chiliflakes
salt
svartpeppar
Till servering
2 dl finriven parmesan
Gör så här
00:10:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2093 KJ / 500 kCal
Fett24 g
Salt1 g
Kolhydrater42 g
Protein23 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Riktigt gott. Kålen kan gärna vara i lite längre. Om man vill ha kött i kan ju en inte alltför smakrik korv eller pancetta kanske funka. Detta är ju en gammal fattigmansrätt till lantarbetare i Toscana ☺️
Marie-louise
2025-03-22Vi råkade äta upp svartkålen från storköpet redan tidigare i veckan och dessutom så råkade jag lägga i brödbitarna innan bönorna och fick fiska upp dem igen. Men trots detta blev det en himmelskt god soppa/ribollita som jag definitivt kommer att göra igen. Tack för ett bra recept!
Johan
2025-03-12Jättegott! Hade slantad salsiccia i och det var en riktigt värmande rätt!
Johanna
2025-03-12