Wokad biff med nudlar

Wokad biff med nudlar är en smakrik och tilltalande wok som tack vare sin korta tillagningstid passar utmärkt som vardagsmiddag. Servera dina biffnudlar med het chilisås.

Ingredienser
4 portioner
250 g utskuren biff
2 msk kinesisk soja
1 pkt äggnudlar (à 300 g)
1 tsk sesamolja
1 burk wokgrönsaker (à 425 g)
1 liten purjolök
1 vitlöksklyfta
6 msk rapsolja
2 msk woksås
salt
peppar
Till servering
sweet chilisås
vinäger
het chilisås
Gör så här
00:01:00
00:02:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Använde lövbiff, blev super gott👍 Men en fundering. I ingredienserna står det rapsolja och sesamolja. Men i receptet står det endast ordet ”olja” på flera ställen? Svårt att veta vilken man skall använda.
Anders
2025-02-19Hej Anders! Sesamoljan används redan till nudlarna och är slut sen efter det. I resten av receptet avses rapsoljan. Jag har förtydligat lite mer nu. Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
2025-02-20Björn: Grytbitar behöver tillagningstid på minst 1-1.5 timmar. Utskuren biff betyder oftast ryggbiff, eller åtminstone rostas. Dvs, lite mörare kött som du i princip bara behöver bryna och kan äta direkt efter. Om det inte ser ut som på bilden, tillsatte du woksåsen rakt ner i nudlarna?
Markus
2024-10-29Jag undrar över detta recept.... 250 g nötbiff... Äggnudlar 300 g... 1 burk wokgrönsaker (à 425 g). En sak kan jag säga, det blev gott men inte i närheten av de bilder jag ser. Vi använde 416 g grytbitar... jag får liksom inte ihop det o.O
Björn
2023-12-09