Tomatsoppa med krispig pesto- och mozzarellatoast

Bjud familjen på hemmagjord tomatsoppa till middag. Denna är en lite matigare variant med pastahjul som får god smak från vitlök och timjan. Servera soppan med fantastiskt goda ugnsgräddade toasts som toppas med pesto, paprika och mozzarella. Mums!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 14 2025

Ingredienser
4 portioner
Tomatsoppa
1 gul lök
1 msk olja
1 vitlöksklyfta
1 msk tomatpuré
2 förp passerade tomater (à 500 g)
5 dl vatten
1 grönsaksbuljongtärning
1/2 tsk torkad timjan
2 port pasta (gärna fullkorn)
salt
peppar
Toast
2 förp mozzarella (à 125 g)
1 röd paprika
2 bake-off baguetter (gärna fullkorn, à 150 g)
1 dl basilikapesto
Gör så här
00:10:00
00:10:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3062 KJ / 738 kCal
Fett33 g
Salt3 g
Kolhydrater81 g
Protein25 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Enkelt & gott. Puttade i lite mer kryddor & lite pasta fick koka m från start
Maria
2025-04-07Enkel och god soppa, kryddade med lite extra paprikapulver och cayennepeppar för lite sting. Smörgåsarna hade jag nog hellre haft lite rökt skinka på istället för peston , smaklöst. Blev krispiga då jag förgräddade några minuter efter tips här. En helt ok vardagsrätt!
Linda
2025-04-01Gott och enkelt. Brödet till var väldigt gott och funkade dagen efter i matlådan oxå.
Ida
2024-11-02